- Komerční sdělení-az hobby

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Platina

Platina je kov, který má mnoho využití v průmyslu,...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...

Víte, jaká je skutečná cena chytrého telefonu? Číslo vás překvapí

První mobilní telefon se podařilo vyrobit už v roce 1973 a přestože na masové rozšíření musel počkat desítky let, nakonec si podmanil svět.

Analýza Federálního institutu pro geologické vědy a přírodní zdroje v Hamburku (BGR) uvádí, že počet prodaných mobilních telefonů na celém světě činil v období let 2012 až 2019 více než 14,6 miliardy. Od roku 2014 tvoří největší podíl na prodeji chytré telefony.

Mnohé z nich za ta léta již dosloužily. V horším případě skončili na skládce, v lepším se přeměnili na recyklované materiály a vrátili se opět do života.

Mobil planetě škodí nebo pomáhá. Rozhoduje majitel
Výroba mobilního telefonu je drahá záležitost. Nestojí jen samotné peníze, ale platíme také přírodními zdroji. Na 120 gramů vážící mobil se podle společnosti Orange spotřebuje přibližně 70 kilogramů surovin.

Materiály přitom procestují svět čtyřikrát, než skončí v našich rukou. Výroba jednoho mobilu proto zatěžuje planetu vícekrát. Od dobývání zdrojů přes produkci emisí až po spotřebu vody a energií.

Životnost mobilů je však ve srovnání s náklady, které stojí jejich výroba, příliš krátká. Vzdáváme se jich mnohem dříve, než jim uplyne životnost.

Průměrně používáme jeden chytrý telefon 21 měsíců, což je kratší, než je jejich záruční doba. To je také důvodem, proč se produkce mobilních telefonů neustále zvyšuje.

Planetu přitom nezatěžuje jen jejich výroba, ale také likvidace. Jediný odhozený mobilní telefon dokáže otrávit více než 1 000 litrů pitné vody a rovněž půdu.

Po čase se ze zařízení na skládce začnou uvolňovat těžké kovy a toxické látky jako arsen, berylium, kadmium, nikl či olovo. Jedinou možností, jak zabránit další ekologické zátěži po dosloužení zařízení, je předat jej k recyklaci, například v prodejně Orangeu. Pro starý mobil tím začíná zcela nový životní příběh.

Cennosti ukryté v mobilu
I na tom nejmodernějším smartphonu na světě se nachází analogový piktogram s přeškrtnutým popelnicí. Říká, že mobil nepatří do smetí. Smartfony váží v průměru 110 gramů a podle BGR obsahují přibližně 45 procent různých kovů, 32 procent skla, 17 procent plastů a šest procent hmotnosti jsou kompozitní materiály.

Mobil je tak trochu i šperkovnicí. Mezi nejvzácnější kovy, které obsahuje, patří zlato, stříbro, palladium, platina a v kapse s sebou nosíme také hliník, železo, nikl a přibližně dalších 50 až 60 členů periodické tabulky prvků.

V roce 2019 tak bylo v 1,4 miliardě prodáno chytrých telefonů kolem 22 400 tun železa, 10 100 tun hořčíku, 9 250 tun mědi, 9 450 tun hliníku, 24 tun zlata a 3 tuny paladia, které se po recyklaci mohou o recyklaci života.

„Velkou výhodou recyklace mobilů je, že výtěžnost kovů přesahuje 90 procent. Pokud mobil přijde na recyklaci, kovy se dokáží přeměnit na novou surovinu a používají se v dalších výrobcích,“ říká Dagmara Tábiová, ředitelka společnosti Ofir, která se specializuje na recyklaci elektronických zařízení.

Cena mobilu je jedno euro
Drahých kovů sice není v jednom mobilu velké množství, ale podle analýzy BGR byla celková hodnota kovů v jednom kuse vypočtena na 1,11 eura.

Mezi nejcennějšími kovy vedlo jednoznačně zlato. Sice bylo zastoupeno v nejmenším množství, kvůli vysoké ceně však bylo mezi recyklovanými rudami nejdražší. Jeden mobil jej obsahuje přibližně 0,017 gramu.

U tisíců recyklovaných mobilů se tisíciny gramu přeměňují na kilogramy. Například šest tisíc kusů mobilních telefonů představuje přibližně 100 gramů zlata.

Nový život starého mobilu
Orange se dlouhodobě věnuje tématu recyklace, proto pokračuje ve sbírce starých mobilů i nadále. Stačí je přinést do kterékoli jejich prodejny a operátor je ekologicky zrecykluje. Z prodejen putují do centrálního skladu v Senci, odkud se dostanou do recyklačního centra.

„Nejprve se ze zařízení vyjme baterie. Ta putuje k recyklaci ke zpracovateli baterií, který má povolení z ministerstva životního prostředí k jejich zpracování. Následně se mobilní telefony melou na pomaloběžném mlýně na frakce velké tři až šest centimetrů. Taková surovina následně putuje do hut, kde z nich vytěží drahé kovy a rudy,“ popisuje proces recyklace Tábiová.

V hutách dávají staré mobilní telefony práci lidem, kteří je speciálními technologickými postupy přemění na měď, zlato, stříbro, palladium, platinu a další kovy, které se stávají druhotnou surovinou.

Ta se vrací zpět do výroby jako základní materiál pro výrobu dalších výrobků. Z použitého mobilu se kovy dostávají do šperků, nových elektronických zařízení, automobilového průmyslu či zdravotnictví.

Namísto znečištění přírody tak zrecyklované mobilní telefony snižují její znečištění. Není totiž třeba těžit další rudy a nevytváří ani toxické prostředí na skládkách. Kromě toho dávají práci lidem ve zpracovatelském průmyslu, šetří náklady na výrobu dalších kusů a snižují uhlíkovou stopu při výrobě nových zařízení.

- Komerční sdělení-az hobby