- Komerční sdělení-az hobby

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Platina

Platina je kov, který má mnoho využití v průmyslu,...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...

Sedm doplňků, které byste si měli dokoupit k novému chytrému telefonu

Ochranné sklíčko – Panzer Glass
Je jedno, jak moc se výrobci chytrých telefonů snaží, ani tně nejlepší model není zcela odolný vůči poškození. Nemáme na mysli jen klasické pády, nebezpečné může být i běžné nošení v kapse spolu s dalšími předměty či odkládání do poličky v autě.

I když si budete dávat maximální pozor, tak stačí pár měsíců používání k zanechání drobných památek v podobě škrábanců. Po roce či dvou, když se rozhodnete svůj starý chytrý telefon prodat, může být právě poškrábaný displej hlavním důvodem pro snížení ceny. Přitom investice do ochranného sklíčka nemusí být větší než pár eur.

U těch nejlevnějších vybírejte s rozvahou a čtěte recenze uživatelů. Protože i ochranná sklíčka mají své parametry, různou tloušťku, odolnost a hlavně u displejů se zaoblenými hranami nemusí naprosto dokonale pasovat. Určitě se vyvarujte obyčejným fóliím, i když je koupíte už doslova za pár eur. Fólie může mít horší optické vlastnosti, není příjemná na dotek a rychleji se opotřebuje.

Mezi ta nejlepší ochranná sklíčka na chytrý telefon patří výrobky od firmy Panzer Glass. Za tvrzená skla pro prémiové smartphony zaplatíte iv akci až 30 eur, ale jejich kvalita je adekvátní této ceně. Samozřejmě můžete ušetřit a sáhnout po méně známých značkách, které mají ceny přibližně třetinové.

Levná bezdrátová sluchátka – Audictus Winner
Jaká můžete mít očekávání od sluchátek s cenovkou pod 30 eur? My jsme je měli velmi nízké, ale nakonec jsme byli příjemně překvapeni. Při tak nízké sumě je problém najít použitelná kabelová sluchátka, natož využívající technologii Bluetooth.

Nehledali jsme proto u známých značek, vyzkoušeli jsme zatím nepříliš známý polský Audictus, přesnější sluchátka s odvážným označením Winner. Při prvním setkání s nimi bychom jim tipovali minimálně dvojnásobnou cenu, jelikož design a kvalita zpracování je vynikající.

Kombinace kovového můstku, syntetické kůže a dobré ergonomie je více než jsme v této cenové kategorii čekali. Ale první minuty poslechu hudby nás vrátily do reality levných sluchátek. Zvuku chybí nízké tóny, slabší je také dynamika a prostorové podání. Hudebnímu fanouškovi proto doporučujeme připlatit si.

No Audictus Winner nejsou špatná sluchátka, jako levná alternativa k prémiovým bezdrátovým modelům fungují dobře. Dobře si vedou při podcastech, sledování videí, či hraní her. Na jedno nabití zvládnou pracovat deset hodin, nabíjet je budete dvě hodiny s pomocí klasického microUSB kabelu.

Prémiová bezdrátová sluchátka – Beoplay Earset
Nejlevnější bezdrátová sluchátka koupíte v čínských obchodech za pár eur, ale pokud chcete kvalitu a lepší zvuk, připlaťte si za ověřenou značku. Beoplay Earset jsou prémiová Bluetooth sluchátka, tedy přesný opak těch předchozích. Jsou spojeny tenkým kabelem, který zabrání ztrátě a naleznete na něm i základní ovládací prvky. Tento systém je rozumný kompromis mezi klasickými kabelovými sluchátky a zcela samostatnými, jako jsou AirPods od Apple.

Ergonomie sluchátek je kontroverzní a proto pokud můžete, před koupí si je vyzkoušejte. Na rozdíl od běžných sluchátek je nemusíte do uší násilím vtlačovat, uchycené jsou o vnější část ucha díky kovové části. S tímto řešením se ale pojí několik dalších vlastností včetně propouštění okolního zvuku, který se firma pokouší eliminovat alespoň softwarovou formou.

Pro fanoušky běžných sluchátek do uší bude celý systém uchycení možná nepohodlný, ale pro jejich odpůrce naopak jediným řešením, schopným nahradit běžná sluchátka. Kvalita zvuku je vynikající, vhodná pro každý žánr. Nemusíte se bát ani krátkého dosahu bezdrátové technologie Bluetooth.

Na jedno nabití vydrží bezdrátová sluchátka Beoplay Earset přibližně pět hodin – což je dostačující čas pro běžné denní používání či pro sportovce. Pro zaoceánský let nebudou tou nejvhodnější volbou, tedy pokud vám nebude vadit nutnost jejich nabíjení, které trvá přibližně dvě hodiny (případně dvacet minut pro hodinu poslechu). K nabíjení budete potřebovat moderní USB C kabel, což je dobrá zpráva pro majitele moderních Android chytrých telefonů.

Paměťová karta microSDXC – SanDisk Ultra
Majitelé iPhonů a nejdražších prémiových Android smartphonů koupi paměťové karty nemusí řešit, ale pro zbytek je její výběr výrazně důležitější. Kapacita karty je jen jeden z více parametrů, na které byste si při výběru měli dát pozor. Dnešní smartphony ve většině případů zvládnou jakoukoli microSD kartu, přesnou kompatibilitu si raději ověřte přímo na stránkách výrobce.

Kupovat karty s kapacitou do 16 gigabajtů nemá význam, ceny jsou sice zanedbatelné, ale s ohledem na objem hudby, filmů a her doporučujeme sáhnout alespoň po 64 gigabajtové verzi. Při ní budete mít dostatek místa pro synchronizaci desítek alb a filmů, které si tak můžete v klidu prohlédnout i bez přístupu na internet.

Najít dobrou paměťovou kartu není vždy jednoduché, jsou dostupné ve více standardech a důležitá je jejich rychlost čtení a zápisu dat. Určitě se vyhněte původním microSD a microSDHC kartám. Jsou většinou pomalé a jejich maximální kapacita je omezena na 32 gigabajtů (2 gigabajty pro microSD). Kupujte proto microSDXC karty, které již běžně seženete v kapacitách do jednoho terabajtu. Jejich ceny přitom nejsou extrémní, rychlou 200 gigabajtovou kartu od SanDisku můžete v akci koupit za zhruba 60 eur.

Rychlost zápisu 90 megabajtů za sekundu je pro smartphony dostačující, protože více nebudete potřebovat ani při záznamu videa v 8K rozlišení. Všímejte si také označení „Application Class“, které je důležité v případě aktivního využívání množství aplikací a her. Zatímco A1 karta zvládne při zápisu minimálně 500 IOPS operací, tak A2 karta tuto hodnotu zvyšuje až 4násobně.

Externí baterie – Xiaomi Mi Power Bank
Můžete ji neustále nosit u sebe a nabít si svůj chytrý telefon, tablet či moudré hodinky i mimo domov. Externí baterie jsou dostupné v různých kapacitách, čím jsou větší, tím vícekrát můžete své zařízení nabít, ale zároveň bude i déle trvat opětovné nabití baterie. Správný model proto vybírejte na základě vašich potřeb a hlavně kapacity baterie chytrého telefonu či tabletu.

Nejlevnější verzi externí baterie pořídíte již za pár eur, ale její kapacita postačí jen na poloviční nabití moderních chytrých telefonů. Náročný uživatel potřebuje model o kapacitě nejméně 10 000 mAh, který nabije velký iPhone přibližně třikrát a ještě mu zůstane malá rezerva pro případ nouze. Při této kapacitě jsou baterie rozměrově dostatečně malé na to, aby vám nezavazovaly při denním nošení či nenáročné turistice.

Nejdražší modely externích baterií mají také trojnásobnou kapacitu, s nimiž už můžete klidně vyrazit i na týden mimo civilizaci. No připravte se na pořádně dlouhé nabíjení, při kterém je navíc nezbytná i výkonná nabíječka. Externí baterie s kapacitou od 20 000 mAh jsou již poměrně velké a obtížné, extrémem jsou drahé modely určené pro notebooky, které mají kapacitu i více než 40 000 mAh.

Při výběru si kromě kapacity všímejte také počtu portů a maximálního dodávaného proudu, na kterém závisí, jak rychle si nabijete své zařízení. Pokud cestujete o samotě a jen s jedním zařízením, tak je pro vás počet portů nepodstatný. No ne každá baterie nabíjí rychle au více zařízení oceníte každý jeden další port.

Ochranný kryt nebo pouzdro
U poslední položky vám nedáme tip na konkrétní produkt, jelikož jich je obrovské množství ve velkém cenovém rozpětí, navíc jen málokterý výrobce má stejné kryty a pouzdra pro různé modely chytrých telefonů. Poradíme vám však, jak si vybrat z této obrovské nabídky, od naprosto levných čínských až po ty nejdražší v ceně základního smartphonu.

I ten nejlevnější kryt je určitě lepší než žádný. Obvykle nebude moc hezký, ale pokud jste byli ochotni zaplatit za nový smartphone tisícovku, tak si pravděpodobně připlatíte i za prémiovou ochranu. Největší dilema je vždy při průhlednosti. Hezké smartphony je hřích schovávat, ale zároveň je těžké najít kvalitní a hlavně pěkný kryt, který nebude skrývat design vašeho smartphonu. Měl by být příjemný na dotek a zároveň neměnit barvu ani po roce používání.

Konstrukčně jednoduchá řešení vám většinou výrazně nezmění hmotnost a ani rozměry zařízení, ale při větších pádech je jejich ochranná funkce snížena. Naopak mohutnější a konstrukčně propracovaná řešení zvládnou kritické situace, ale daní za tuto ochranu jsou obvykle větší rozměry, vyšší cena a ne vždy lákavý design.

Nejvíce si za obaly ptají většinou samotní výrobci chytrých telefonů. Za speciální kryt s LED efekty si Samsung ptá 55 eur, kožený kryt pro největší iPhone stojí stejně a speciální verze s externí baterií stojí slušných 149 eur.

Nabíječka a kabely
Nabíječka je jeden z nejpodceňovanějších doplňků, který vám může zpříjemnit život s vaším chytrým telefonem. S levnou nabíječkou a nekvalitním kabelem se vám délka nabíjení může výrazně prodloužit, případně se chytrý telefon nemusí vůbec nabíjet. Za kvalitní a rychlou nabíječku nemusíte zaplatit obrovské peníze, pozor si dejte hlavně na její výkon, počet a typ konektorů.

Sáhnout můžete i po bezdrátové nabíječce, samozřejmě pokud tento typ nabíjení podporuje i váš chytrý telefon. U prémiových modelů je dnes již standardem, dokonce nejnovější modely od Huawei a Samsung dokáží bezdrátově nabít i jiná zařízení. Bezdrátový přenos energie však stále není zcela efektivní, zaostává v rychlosti nabíjení a efektivitě. Navíc výkonné bezdrátové nabíječky nejsou vůbec levné.

Rovněž byste neměli šetřit ani při koupi nového kabelu, iv tomto případě jsou ty nejlevnější většinou nejhorší volbou. Dobrý kabel přitom není extrémně drahý, koupíte ho za méně než deset eur a pokud se k němu nechováte jako barbar, vydrží vám klidně i několik let.

Namísto klasických plastových si připlaťte za pletené kabely, s lepším stíněním a zpevněnými spoji. Ty bývají nejvíce namáhané a pevnější pletení zamezí zalomení kabelu a jeho zamotání. K prémiovému kabelu dostanete většinou také kvalitní pevné pouzdro.

- Komerční sdělení-az hobby