Domů Rady a Návody Google vydal Android 11. Co nový systém přináší

Google vydal Android 11. Co nový systém přináší

0

Uživatelům má usnadnit přístup k množství funkcí, které jejich chytrý telefon dokáže a které jsou důležité.

Mezi největší změny patří zjednodušené zacházení s různými konverzacemi, ovládací prvky či nastavení soukromí a bezpečnosti.

Android 11 je již nyní (nebo bude v nejbližších dnech) zdarma dostupný pro vybrané chytré telefony, například Pixel 2 a výše či Xiaomi Mi 10.

Další zařízení by měla aktualizaci obdržet v následujících měsících.

Veškerá komunikace pohromadě
Pro mnohé lidi je chytrý telefon hlavně nástrojem komunikace s přáteli a blízkými pomocí různých aplikací jako jsou Zprávy, Messenger od Facebooku či Whatsapp.

Google se proto v nové verzi operačního systému rozhodl zjednodušit k nim přístup. Nově se bude veškerá komunikace z různých appek sdružovat na jednom místě zvaném Konverzace v notifikační liště, aby vám nic neuniklo.

Jednotlivou komunikaci s lidmi si také můžete seřadit podle priority.

Ostatní notifikace budou rozděleny do dvou kategorií, a to Alerting pro další upozornění týkající se například systému a Silent pro ztišené notifikace, které nejsou až tak důležité.

Novinkou jsou i Bubliny, které se podobají četové hlavičky ve facebookovém Messengeru. Funkce umožní odpovědět na ledajakou komunikaci okamžitě a aniž by bylo nutné přepínat aplikace.

Drobným bonusem je také vestavěná možnost nahrávat dění na obrazovce i vše, co zachytí mikrofon. Už tedy nemusíte stahovat samostatné appky, které by plnily tyto funkce.

Více bezpečnosti a soukromí
Malou změnou prošel také mediální přehrávač, který se stal součástí rychlých nastavení v notifikační liště. Nově umožní na jednom místě pomocí smartphonu ovládat všechna připojená mediální zařízení, přičemž přehrávanou hudbu můžete mezi nimi rychle přepínat.

Používáte-li aplikaci Android Auto k propojení vašeho vozidla s telefonem, nyní tak již můžete učinit i bezdrátově.

Pro uživatele chytrých technologií v domácnosti zase Google v novém Androidu umožnil ovládat například žárovky, termostat a jiné přístroje bez nutnosti spouštět více aplikací. Stačí jen podržet tlačítko pro vypnutí telefonu a nastavení se spustí na obrazovce na jednom místě.

Android 11 přináší uživatelům další možnosti pro zvýšení soukromí a bezpečnosti.

Pokud jste nepoužívali aplikaci delší dobu, systém jí zruší povolení například k poloze. Opět povolit přístup je samozřejmě možné. Uživatel se také může rozhodnout, zda vybrané aplikaci povolí přístup například ke kameře natrvalo, nebo jen ve vybrané chvíli, přičemž po vypnutí aplikace systém povolení zruší.

Přestože takto musí uživatel občas povolení potvrdit, ve svých rukou má více kontroly a větší jistotu, že appka nebude potejme sbírat nechtěné informace.

Exit mobile version