- Komerční sdělení-az hobby

Repasované herní PC: jak získat kvalitní herní počítač za méně peněz

Repasované herní PC jsou skvělou volbou pro všechny, kteří...

Jak napojit e-shopový systém na řešení třetích stran

Moderní e-shopový svět je dynamický. Proto vyžaduje integraci s...

Klíšťata: věčný problém teplé sezony 

Jakmile se začne oteplovat a procházky se začnou prodlůžovat,...

Vyzkoušejte Xbox předplatné a užijte si mnoho zábavy

Hráčů Xbox her najdeme nejen u nás, ale po...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

7 rad od profesionálního fotografa, jak pořídit skvělé záběry chytrým telefonem

Čím lepší fotoaparáty existují, tím snazší by mělo být udělat dobrou fotku. Není to ovšem zcela pravda. Kromě samotného zařízení musí umět fotit i člověk, který jej drží.

Přinášíme vám pár tipů, triků a inspirací, které vám vysvětlí, jak udělat z průměrného záběru výjimečný.

Profesionální fotograf Jaroslav Novák vzal s sebou amatéra bez zkušeností, který však měl situaci mírně zjednodušenou. Vybraný telefon totiž při focení používá umělou inteligenci, která dokáže provést více nastavení sama od sebe. Například umí rozeznat, jestli fotí portrét, skupinu lidí, zvíře nebo západ slunce a ke všemu udělá správné nastavení.

Úkolem bylo nafotit stejnou situaci a ukázat rozdíl mezi běžnými amatérskými fotografiemi a těmi, které dělá profesionál. Všechny fotky vznikly s Huawei P30 Pro, který je díky jeho čtyřem objektivům nejlepší fotomobil současnosti. Prohlédněte si rozdíly a přečtěte vysvětlení, jak nad záběrem uvažoval profesionální fotograf.

  1. Protisvětlo

A Flourish data visualization
Určitě jste již mnohokrát slyšeli, že fotografovaný objekt nesmí být umístěn v protisvětle. Je to sice pravda, ale v některých případech můžete protisvětlo využít i ve svůj prospěch.

Ne vždy je totiž třeba, aby byly objekty na fotografii stoprocentně viditelné, což otevírá dveře ke zcela novým záběrům. Je to vhodné jako doplňková fotografie vašich zážitků, např. při focení výhledů, lidí či architektury.

Danou scénu si můžete nastavit tak, že si správnou expozici (celkové množství světla) určíte již u zdroje světla. Díky tomu budete mít na fotografii jen obrysy budov nebo lidí, což vytváří velice zajímavý efekt.

  1. Podhled a nadhled

A Flourish data visualization
Fotografii vnímají naše oči stejně jako reálný svět. Proto vypadají lidé na fotkách nejpřirozeněji tehdy, když jsou jejich oči ve výšce objektivu.

Nedržte proto smartphone ve výši svých očí, ale přizpůsobte se výšce očí fotografované osoby. Nebuďte ani příliš vysoko, ani příliš nízko, jinak dosáhnete toho, co jste možná vůbec nechtěli.

Při velkém podhledu zvýrazníte dominantnost dané osoby. Využít to lze v případě, že chcete, aby někdo působil mužně. Pokud přiložíte telefon co nejblíže zemi, fotografie získá zcela novou perspektivu i dynamiku. Naopak focení lidí z velkého nadhledu vytváří pocit nadřazení nad fotografovanou osobou.

Řady můžete využít zejména při focení portrétů či při skupinových fotografiích. Tehdy ostřete vždy na oči.

  1. Zlatý řez, střed a kompozice

A Flourish data visualization
Žádná dobrá fotografie nevzniká náhodou, krása je ukryta v detailech. Dělící čarou mezi průměrem a dokonalostí dokáže být i kompozice. Má to dlouhou historii, která vychází ze studií lidské psychiky a funguje na každého z nás. Kompozice se výrazně využívá ve výtvarném umění nebo architektuře.

Základem je „zlatý řez“, který rozděluje obraz na třetiny horizontálními a vertikálními liniemi. Vznikne tím mřížka z devíti stejných částí.

Chcete-li využít této třetinové kompozice, měli byste umístit fotografovaný objekt do čtyř bodů vzniklých z horizontálních a vertikálních linií. Dva by měly být na jedné nebo druhé straně a doplnit to můžete spodním bodem.

Vyzkoušejte si to například při focení portrétu, kdy osobu umístíte na jednu stranu fotografie a zbylou třetinu necháte volnou.

Pokud byste umístili osobu přesně do středu záběru, působilo by to fádně a fotografie by ztratila dynamiku. Takovou středovou kompozici však umíte v některých případech využít i ve svůj prospěch. Například při dlouhé rovné sbíhající se silnici s horami v pozadí nebo při symetrickém náměstí s fontánou či sochou uprostřed.

  1. Zlatá hodinka

A Flourish data visualization
Zlatá hodinka patří k nejjednodušším doporučením, jak zlepšit své fotografie. Je to čas po východu a před západem slunce, kdy je světlo měkčí, stíny delší a barva oblohy výrazně teplejší a sytější. Můžete ji využít při focení architektury, portrétů, krajiny či na svatbě.

Naopak nejhorší doba na focení je přes oběd, kdy je slunce vysoko nad horizontem a vytváří ostré tmavé stíny a velké kontrasty.

Pro focení není úplně ideální ani rovnoměrně zatažená obloha, kdy jsou objekty bez stínů a oblaka vytvářejí množství „přepalů“, čili mnoho bílých míst z důvodu silného světla. Za normálních okolností je obloha zbarvena do modra, při zatažené obloze je však výrazně bledší až bílá.

  1. Horizontální a vertikální linie

A Flourish data visualization
I tento přístup, podobně jako zlatý řez, se využívá zejména při focení architektury a interiérů.

Pokud se vám nějaký objekt zdá být zajímavý, ale na fotce už nevypadá tak atraktivní, jednou z možností je všimnout si jeho horizontální a vertikální linie. V takovém případě máte možnost využít i jedno ze základních pravidel fotografie, tedy držení horizontu.

Jakmile vám bude padat horizont, znamená to, že fotka je vyfocena nakřivo. Výjimkou může být jedině situace, kdy bude klopená fotografie vaším záměrem. Někdy to dává smysl, především tehdy, když chcete záběru přidat dynamiku.

  1. Kaluž nebo odraz ve výkladu

A Flourish data visualization
Stačí tak málo a všední situace se změní k nepoznání. Například můžete využít odrazu v obyčejné louži nebo ve výloze na ulici.

Přiložte k nim chytrý telefon a mírně jej pootočte, čímž se začne fotografovaný objekt zrcadlit. Při focení přes výklad obchodu nebo kavárny se vám za určitých podmínek může naskytnout i „dvojitý příběh“ – na jedné fotce bude příběh z kavárny i dění na ulici.

Tento typ fotografie je vhodné využít při focení budov, ulic a příběhů lidí, kteří přes dané místo projíždějí, případně osoby, se kterou právě trávíte čas.

  1. Dovolená a výlety

A Flourish data visualization
Pokud byste i dodržovali všechna výše uvedená doporučení, o dobrém fotografovi nakonec stejně rozhodují zcela všední situace. Ne vždy lze totiž fotku dlouho komponovat ani podmínky často nebývají ideální.

Příkladem může být jakýkoli výlet, během kterého se rozhodnete někoho vyfotit při památce či pouličním umělci. Většina lidí jen vezme chytrý telefon do ruky a na náhodném místě zmáčkne spoušť. V takovém případě je jen nízká pravděpodobnost, že vám podaří pořídit pěkný záběr. Kvalitní záběry totiž nevznikají náhodou, kvalitní záběry se hledají.

Pokud se na to ovšem necítíte, uhlídejte si alespoň základní pravidla a výsledek bude násobně lepší. Častou chybou je useknutí hlav, střech či nohou v kotnících. Pokud to ovšem jinak nepůjde a budete muset vyfotit jen část postavy, odřízněte ji v pase nebo nad koleny.

Rovněž není chybou, pokud nebude fotografovaná osoba otočená tváří k objektivu. Na fotkách velmi dobře působí, když necháte vyniknout samotnou scénu a osoba bude otočena zády nebo stranou. Rovněž je vhodné nechat mezi objektem a fotografovanou osobou jemný odstup.

- Komerční sdělení-az hobby